Odżelazianie
Żelazo występuje w postaci rozpuszczonych w wodzie bezbarwnych związków żelaza dwuwartościowego lub jako wytrącony żółto-brązowy osad utlenionego żelaza trójwartościowego. Aby usunąć żelazo z wody, należy zamienić jego związki występujące w wodzie w postaci rozpuszczonej ( jonów żelaza dwuwartościowego), w związki nierozpuszczalne (żelaza trójwartościowego), które łatwo usunąć w procesie filtracji. Bardzo często razem z żelazem występuje w wodzie mangan.
Rozpuszczone w wodzie związki manganu są trwalsze i nie hydrolizują tak łatwo jak związki żelaza, do ich usunięcia niezbędne są odpowiednie katalizatory i utleniacze.
Zawartość żelaza w wodzie już powyżej 0,1 mg, a manganu powyżej 0,01 mg/litr jest szkodliwa dla zdrowia: ludzi, zwierząt, roślin oraz stanu urządzeń sanitarnych i instalacji.
Występujące w wodzie związki żelaza i manganu powodują: zarastanie instalacji, rdzawe zacieki na urządzeniach sanitarnych i domowych. Woda ma kolor jasnożółty do brązowego. Ponadto mangan bardzo niekorzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy i trawienny, a podczas kąpieli prysznicowej wdychamy mangan w postaci aerozolu.